Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

MALİYE Bakanlığı’nın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan konutta yeni düzenlemesi, büyükşehirlerde KDV oranını yüzde 18’e çıkardı.

Arsa birim metrekare değerine göre yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanacak yeni KDV oranlarından 2013 öncesinde ruhsat alanlar etkilenmeyecek. Bu da, şu anda satışta olan ruhsatlı konutların yüzde 1 KDV ile satılmasını sağlıyor.

 

konutMALİYE Bakanlığı’nın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan konutta yeni düzenlemesi, büyükşehirlerde KDV oranını yüzde 18’e çıkardı. Önceki düzenlemede, 150 metrekare ve üstüne yüzde 18, 150 metrekare altına yüzde 1 olan KDV oranları, bundan sonra konutun büyüklüğüne göre değil, arsanın metrekare değerine göre belirlenecek. Arsa birim metrekare vergi değeri 500 ile bin lira arasında olursa yüzde 8, bin lira ve üzerinde olursa yüzde 18 vergi oranı uygulanacak. 2013 yılında ruhsat alan projeler yeni KDV uygulamasına tabii olurken, 2013’ten önce ruhsat alanlar eski düzenlemeden yararlanacak. Bu da, şu anda satışta bulunan ruhsatlı konutların yüzde 1 KDV ile satılmasını sağlıyor. Böylece, stoktaki konutlar, alıcılara KDV avantajı sunuyor.

BAKANLAR KURULU KARARI
Resmi Gazete’nin 1 Ocak’ta yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, net alan 150 metrekareye kadar konutlardaki 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamındaki büyükşehirlerde (16.05.2012 tarihli ve 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve risk alanı olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerler hariç), lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan ve ruhsatı sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi hali de dahil olmak üzere, yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın Emlak Vergisi Kanunu’na istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri; 500 lira ile bin lira (bin lira hariç) arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 vergi oranı, bin lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanacak.

ARSA METREKARE DEĞERİ
Bu kararı açıklamak gerekirse, öncelikle büyükşehir belediyeleri sınırları içinde bulunan konutları kapsıyor. Büyükşehir dışındaki illerde eski uygulama devam ediyor. Yani, net alanı 150 metrekarenin altında olanlarda ne kadar lüks olursa olsun yüzde 1 KDV uygulaması devam edecek. Öte yandan bu karar, konutlara uygulanacak olan KDV konusunda, konutun büyüklüğünü değil, vergi değerinin esas alınması anlamına geliyor. Semtlere göre konutlara yüzde 1, yüzde 8 veya yüzde 18 oranında KDV uygulaması yapılacak.


Satışlara doping oldu

KONUTTA KDV oranlarını yüzde 18’e çıkaran düzenlemeden etkilenmeyen, ruhsatı yılbaşından önce alınmış konutlar, yüzde 1 KDV avantajı sayesinde yoğun ilgi görüyor. Genellikle kış aylarını durgun geçiren sektör, yeni KDV oranlarının açıklandığı 1 Ocak’tan bu yana alışık olmadığı bir hareket yaşıyor. Satışta olan konutlar, KDV artışından etkilenmek istemeyenlerin ilk hedefi olunca, inşaat firmaları da satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50’ye varan oranda artırdı. Satış ofisleri bilgi almak isteyenlerin uğrak yeri olurken, çağrı merkezlerindeki istihdam artırıldı.
Kentsel dönüşümde vergi yok
YENİ KDV oranlarından Afet Yasası kapsamındaki konutlar etkilenmeyecek. Buna göre, riskli binaların yıkılarak yerine yapılan binalar lüks statüsünde olsa dahi yüzde 18 vergi ödemeyecek. Ayrıca ikinci el konutlar da vergi dışında tutuluyor.

Sorularla yeni KDV düzenlemesi


* Yeni KDV oranları nasıl belirlenecek?
Yeni uygulama ile 150 metrekareye kadar olan konutlardan, büyükşehirlerde lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan, yapı ruhsatlarının alındığı tarihte, üzerinde yapıldığı arsanın metrekare vergi değeri; 500 lira ile 1000 lira arasında olan konutların KDV oranı yüzde 8, 1000 lira ve üzerinde olan konutların KDV oranı yüzde 18 olarak belirlendi.
* 2013 yılı içinde alacağınız konut, hangi KDV düzenlemesinden yararlanacak?
Yeni KDV düzenlemesi, yapı ruhsatı 1 Ocak 2013’ten itibaren alınan konutlar için geçerli olacak. Eğer satın alınacak konutun ruhsatı bu tarihten önce alınmışsa, eski düzenleme üzerinden vergi verilecek.
* 29 büyükşehirin dışındaki illerde, hangi KDV oranları geçerli olacak?
Maliye Bakanlığı, 29 büyükşehir dışındaki konutlarda KDV oranını değiştirmedi. Buna göre 29 büyükşehrin dışında herhangi bir yerde, KDV oranı 150 metrekarenin altındaki konutlar için yüzde 1, 150 metrekareden büyük konutlar için ise yüzde 18 olarak uygulanacak.
* Lüks konut kategorisine girmeyen ancak büyük bir konut aldınız. KDV ne olacak?
150 metrekareyi aşan konutlarda, büyükşehirde olsun ya da olmasın yüzde 18 KDV uygulanacak.
* Kentsel dönüşüm kapsamındaki konutlarda da yeni KDV oranları geçerli olacak mı?
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamındaki rezerv alanlar, riskli alanlar ve riskli yapılar yeni KDV’den muaf olacak. Bu alanlardaki binalar eski KDV uygulamasına göre değerlendirilecek.

Kaynak : hurriyet.com.tr

 

Back to top